Podanie matki pszczelej Inez

Jesień w pasiece - czas karmienia i leczenia

Jesień w pasiece to wbrew pozorom bardzo intensywny czas. Mimo, że wszystkim wokół wydaje się, że jest to czas odpoczynku i mniejszej aktywności pszczelarzy, tak naprawdę jest dokładnie odwrotnie. Wszystko jest związane z przygotowaniem pszczół do zimowli. W znacznej liczbie pasiek jesień rozpoczyna się już w sierpniu, a w niektórych przypadkach nawet jeszcze w lipcu, wraz z ostatnim miodobraniem. Wtedy w ulach znajduje się bardzo dużo miodu, którym należy się w odpowiedni sposób zająć.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie jakości i ilości plastrów miodu w gnieździe. W tym przypadku do zimowli będą się najbardziej nadawały plastry w kolorach od ciemnosłomkowego do jasnobrązowego. Miód o ciemnej barwie nie powinien być przeznaczony do spożycia. Z niego najczęściej produkowany jest wosk na świeczki.

Jesień - czas karmienia pszczół

Po bardzo intensywnym lecie przychodzi wreszcie czas na nakarmienie zapracowanych pszczół, by mogły odzyskać siły. Bardzo istotne jest, aby jak najszybciej uzupełnić u nich pokarm. Niedopilnowanie tego obowiązku mogłoby się wiązać z wyginięciem sporej części pasieki.
Schyłek lata to doskonały moment na łączenie rodzin, które mogłyby nie przetrwać zimy. Najlepszym sposobem by to zrobić jest zestawienie ze sobą korpusów dwóch uli z dwiema różnymi rodzinami. Między nimi umieszcza się zwykłą gazetę z drobnymi otworami. Zabieg ten jest konieczny przede wszystkim dlatego, by pszczoły zanim znajdą się w bezpośrednim kontakcie ze sobą, najpierw się oswoiły przy pomocy zapachu. Z czasem pszczoły przegryzają papier tworząc tym samym jedną większą rodzinę.

Odpowiednie zadbanie o pszczoły to podstawa

Koniec sezonu to idealny czas, aby zająć się chorymi osobnikami pszczół. Zadaniem pszczelarza jest zweryfikowanie czy w pasiece nie pojawiła się jakaś choroba. Szczególnie niebezpieczna jest roztocz z gatunku Varroa destructor prowadząca do warrozy. Przypadłość ta nie tylko osłabia owady, ale ostatecznie prowadzi również do śmierci całej rodziny. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby w odpowiedni sposób zadbać o leczenie chorych pszczół. Jesień to wreszcie czas na odpoczynek wszystkich osobników. Co ciekawe, mimo, że pszczoły odpoczywają, to jednak pszczelarz ma ręce pełne roboty - jego praca trwa praktycznie cały rok. Zadaniem pszczelarza jest przygotowanie uli do spoczynku pszczół, a także zabezpieczenie ich przed atakiem intruzów. Dzięki temu właściciel pasieki będzie miał pewność, że wiosną wszystkie pszczoły znów pełne życia ruszą do pracy.